פירושי שמות

פירושי שמות - קבלה ויהדות

פירושי שמות לפי הקבלה

בקבלה, יש מקום נכבד ביותר לשמות, משמעותם ופירושם. למעשה תורת הקבלה עוסקת בחקר כל אות ואות והמשמעויות החבויות באותיות אלו. לא רק שלכל אות יש משמעות מיסטית ולא רק של יהדות ושל פרשנות נסתרת, אלא גם היא מפוענחת בצורה מספרית – הלא היא גימטרייה. לפי הקבלה לשם יש חשיבות רבה בחייו של אדם והשם למעשה יקבע את גורלו. לכן בחירת השם היא עניין חשוב ומשמעותי ואם יש לכם התלבטויות או ספקות לגבי שם מסוים, כדאי להתייעץ עם מקובל, הבקיא בקבלה, בסודן של האותיות, במשמעותן הנסתרת ובפירושי שמות.

פרשנויות לשמות

הקבלה מייחסת חשיבות רבה לכל אות ואות. כל אות מתאימה למספר, למשל האות א' שווה לספרה 1, כאשר לכל מספר יש משמעות רבה ושונה. לכן, קיימת גם חשיבות למיקום כל אות בתוך השם, כדי להגיע לניתוח מלא ופרשנות שלו. פעמים רבות, אנו חושבים על שם מסוים כעל בנאלי ורגיל, אולם חבויות בו משמעויות רבות יותר עומקים ורבדים רבים יותר ממה שאנו מדמיינים לעצמנו. בקבלה מאמינים גם כי השם לא ניתן סתם כך לילד, אלא בחירת השם נעשתה ב"עידוד" מלאכים.

שמות ופירושם

כאמור לכל שם משמעויות רבות ונסתרות. לא לכל שם יש את הפירוש שחשבנו שיש לו. למשל, השם בר, שרבים מפרשים אותו כשם מקביל לתבואה, פירושו למעשה בן, טהור וזך.
עבור רבים פירוש השם אפרת הוא מהתנ"ך על שמה של אפרת שהיתה אשתו של כלב. אולם בפועל פירוש שם זה הוא למעשה בית לחם. אסמכתא לכך ניתן למצוא בספר בראשית, מ"ח. אביב אינו שם שפירושו עונת שנה, אלא למעשה הפירוש הנכון שלו הוא גרגרי תבואה שהבשילו.
כאמור ישנן דוגמאות למכביר ופירושים רבים לשמות. לשמות יש רקע היסטורי, תנ"כי, מן הטבע, חיים או מצבו של אדם בזמן לידת בנו או ביתו.

שמות בקבלה

הקבלה אינה מעודדת מתן שם לתינוק על שם אדם שנפטר, במיוחד אם הנפטר היה צעיר ומת מוות שאינו טבעי, כלומר ממחלה קשה או תאונה. בקבלה מאמינים כי גורלו של אדם נקבע עם שמו וכי אדם שנפטר צעיר, עדיין נמצא בין שני העולמות – הגשמי והרוחני ועם מתן שמו לתינוק חדש, הוא עלול "להתביית" על בעל אותו השם.
השם הוא קובע, לפי הקבלה את התנהלות החיים ולעתים כשממש אין ברירה, והמזל לא מאיר פנים לבעל השם ולאחר ניתוח שמו והבנת הפירושים שלו, ניתן להחליף את השם, או לפחות להוסיף אותיות בו. הקבלה לא מעודדת החלפת שם, מאחר וזהו מעין שינוי קוסמי בחיים, של דבר שנקבע מלמעלה, אולם לעתים היא גמישה יותר ומקובלים רבים, לאחר שבדקו את קורותיו וגורלו של בעל אותו שם, מסייעים לו ומדריכים אותו באיזה שם עליו לבחור, לאחר שביררו שידועה ומובנת לו משמעות החלפת השם.

03-3726075